Stanowisko Prezydium NRA w sprawie wyborczej zapowiedzi PiS połączenia samorządów zawodowych adwokatów i radców prawnych
W związku z pojawieniem się w ramach kampanii wyborczej zapowiedzi połączenia samorządów adwokackiego i radcowskiego w jeden samorząd, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło 21 września stanowisko
Sprawiedliwość triumfuje czasem dopiero po wielu latach
Sądy historii po latach nadają słowom (także słowu „prawo” oraz słowu „sprawiedliwość”) ich prawdziwy sens, który następnie znajduje potwierdzenie w wyrokach prawdziwie wolnych sądów.
O standardzie, który się nie przyjął (w Polsce). Praktyka stosowania tymczasowego aresztowania w świetle przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
Helsińska Fundacja Praw Człowieka prezentuje swój najnowszy raport „Tymczasowe aresztowanie. O standardzie, który się nie przyjął (w Polsce)”. W kolejnej publikacji poświęconej tematyce stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego przedstawiamy analizę najnowszych statystyk i aktualny stan prawny, opisujemy problem z perspektywy praw człowieka i spraw, które pojawiały się w praktyce Fundacji.
Suwerenna Polska według Ziobry
Jerzy Adam Stępień – Podobno partia Ziobry zmieni na najbliższym kongresie swą nazwę z „Solidarnej Polski” na „Suwerenną Polskę”. Warto przy tej okazji zainteresować się bliżej, co się kryje pod tym pojęciem dzisiaj, bo co definiowało kiedyś niekoniecznie jest aktualne obecnie.
Droga ku państwu prawa. Społeczny projekt naprawy Trybunału Konstytucyjnego
27 kwietnia. Fundacja Batorego. Konferencja. Droga ku państwu prawa. Społeczny projekt naprawy Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Julii czy Bogdana ?
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni być wzorem etyki i odpowiedzialności. Ale ponieważ nie ma już Trybunału to nie ma też sędziów trybunalskich. Jeśli opozycja wygra wybory trzeba będzie całe to towarzystwo rozgonić. Jeśli przegra, jest mi wszystko jedno.
Partie mało warte. Polityczny testament prof. Pawła Śpiewaka
Paweł Śpiewak zmarł nagle w wieku 71 lat. W najnowszym numerze tygodnika „Polityka” opublikowany został jego tekst – jak się okazuje – ostatni, który teraz można odczytać jako swego rodzaju testament; z gorzkim przesłaniem: czuję się bezsilny.
Pogłębiający się kryzys praworządności w Polsce
Sędziowie zrzeszeni w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Sędziów Sądów Administracyjnych z narastającym niepokojem obserwują pogłębiający się kryzys praworządności w Polsce.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji
Od wielu już godzin śledzę światowe i krajowe portale internetowe, także te powiązane z mediami „papierowymi” oraz stacjami telewizyjnymi i ze zdumieniem stwierdzam, że wczorajsza historyczna decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz równie historyczne wystąpienie prezesa ICC, profesora Piotra Hofmańskiego, które spotkały się ze znacznie większym zainteresowaniem i mocniejszym odbiorem w wielu krajach świata, w tym w odległych zakątkach globu, niż w naszym kraju.
W obronie sędziowskiej niezawisłości inaczej
Wyrok poznańskiego sądu uniewinniający manifestantów protestujących w kościele, jest bez wątpienia kontrowersyjny. Na pewno będzie przedmiotem kontroli instancyjnej. Prokuratura już zapowiedziała apelację. I to jest właściwa i jedyna droga do polemiki z wyrokiem sądu. Ale nie dla Przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa (chciałby sie napisać tak zwanej przewodniczącej tak zwanej rady). Otóż Pani Sędzia Dagmara Pawelczyk Woicka wyraziła swoją dezaoprabatę dla wyroku, podważając kompetencje sędzi, która wyrok wydała; i zrobiła to w sposób szczególny: