O standardzie, który się nie przyjął (w Polsce). Praktyka stosowania tymczasowego aresztowania w świetle przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
Helsińska Fundacja Praw Człowieka prezentuje swój najnowszy raport „Tymczasowe aresztowanie. O standardzie, który się nie przyjął (w Polsce)”. W kolejnej publikacji poświęconej tematyce stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego przedstawiamy analizę najnowszych statystyk i aktualny stan prawny, opisujemy problem z perspektywy praw człowieka i spraw, które pojawiały się w praktyce Fundacji.
Nowa etyka adwokacka. Dzisiaj posiedzenie NRA
Robert Lewandowski przejmuje na połowie boiska piłkę, pięknie drybluje, wchodzi w pole karne, strzela… a w bramce stoi ubrany w togę Mecenas Roman Giertych i piękną paradą broni, nie ma gola; muzyka narasta ryk kibiców na stadionie i napis; SKUTECZNY OBROŃCA ! (Pana Mecenasa Romana Giertycha przepraszam za użycie jego nazwiska w tym abstrakcyjnym przykładzie, ale liczę na jego poczucie humoru).
Rząd poprawia przepisy o stawkach za sprawy „z urzędu”. Zarobki adwokatów i radców prawnych w górę
Skoro Ministerstwo Sprawiedliwości komunikuje, że prowadzi prace nad nowymi stawkami za pracę adwokatów warto aby Naczelna Rada Adwokacka przypomniała Ministerstwu, że stawki za pracę adwokata Minister może ustalać wyłącznie w porozumieniu z Naczelną Radą Adwokacką.
Bezzasadne wnioski prokuratury o aresztowanie adwokatów
Już sam wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec adwokata, wzbudza zainteresowanie mediów i – zazwyczaj – jest szeroko relacjonowany, najczęściej bez obiektywnego komentarza. Jest oczywiste, że takie informacje negatywnie wpływają na wizerunej Adwokatury Polskiej i zawodu adwokata jako takiego. Dlatego niezbędne jest wsparcie Szczecińskiej Izby Adwokackiej i działań Dziekana Piotra Dobrołowicza, przez Naczelną Radę Adwokacką.
Sztuka obrończa. Poradnik dla adwokatów
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, Komisja Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu oraz Wydawnictwo C.H BECK zapraszają na wieczór autorski z adw. Wojciechem Bergierem o książce „Sztuka Obrończa. Poradnik dla Adwokatów”.
Najście dziennikarzy TVP na kancelarię adwokacką
Najście kancelarii adwokackiej, zamach na tajenicę adwokacką, agresywne zachowania nie licujące z etyką dziennikarską i graniczące ze zwykłym chamstwem, muszą spotkać się ze stanowczą reakcją nie tylko samych adwokatów ale przede wszystkim samorządu adwokackiego. I to stanowczo.
Cóż jest niezwykłego w życiu arbitra?
Są ludzie, którzy całe życie zawodowe poświęcili arbitrażowi. Niektórzy zrobili karierę. Jest jeszcze więcej tych, którzy pragną ją zrobić. Rzesze młodych ludzi garną się do arbitrażu. Jest coraz więcej prac magisterskich, dysertacji doktorskich i artykułów o arbitrażu pisanych przez bardzo młodych ludzi. Co takiego pcha ich do arbitrażu? Skąd ta motywacja? Czy łatwo jest zrobić karierę arbitra?
Były adwokat skazany za oszukanie klienta
Do tej sprawy nie powinno dojść. Tenże były adwokat nigdy nie powinien zostać adwokatem. Ilekroć czytam o tej sprawie czuję się winny. Bo ów były adwokat to mój były aplikant. Jedyny, którego wyrzuciłem z aplikacji. Okazuje się, że to było za mało.
Ochrona poufności komunikacji klienta z adwokatem
Dr Magdalena Matusiak-Frącczak. Ochrona poufności komunikacji klienta z adwokatem. Standardy międzynarodowe, standard Unii Europejskiej oraz standardy krajowe wybranych państw a prawo polskiePraca stanowi kompleksową analizę ochrony poufności komunikacji klienta z adwokatem we współczesnym świecie. Autorka podejmuje wyzwanie nakreślenia standardów międzynarodowych, standardu Unii Europejskiej oraz wybranych standardów krajowych w zakresie ochrony tajemnicy adwokackiej.
mObywatel – Legitymacja Adwokacka
Od 9 stycznia 2023 r. adwokat, aplikant adwokacki i prawnik zagraniczny mogą pobrać, a następnie posługiwać się mLegitymacją, wykazując swoje uprawnienia do wykonywania zawodu w ramach całego systemu wymiaru sprawiedliwości i przed organami administracji publicznej.