Juliusz Braun – Rynek i katedra. Polskie spory o media publiczne
Od przełomu politycznego w 1989 roku trwają spory o media publiczne. Juliusz Braun – odwołując się do bogatej literatury i własnych doświadczeń związanych z wieloletnią aktywnością na rynku mediów, a także do historii radiofonii i telewizji w Polsce oraz informacji o kształtowaniu się modelu mediów publicznych w Europie i w USA – podjął zadanie uporządkowania wiedzy na temat problemów związanych z funkcjonowaniem publicznej radiofonii i telewizji.
80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
Gdy 19 kwietnia 1943 roku, w przeddzień święta Pesach, niemieckie oddziały wspierane przez czołgi i wozy pancerne ponownie weszły do getta, by je ostatecznie zlikwidować, do walki z nimi stanęło około 300-500 członków ŻOB podzielonych na 22 grupy bojowe pod zwierzchnim dowództwem Mordechaja Anielewicza oraz około 250 bojowców
Cham i pan. A nam prostym zewsząd nędza
Ta książka jest o nas. Dlaczego wszystkie powstania w XIX wieku były z góry skazane na klęskę? Dlaczego 10% społeczeństwa uważało się za Polaków resztę uważając za chamów? Czy możemy być dumni z tych 10% jeśli woleli oni rozbiory niż rezygnację z pańszczyzny?
Shoah
Shoah – za tym słowem kryje się tragedia europejskich Żydów, których hitlerowskie Niemcy skazały na zagładę. W wyniku działań Rzeszy śmierć poniosło około 6 milionów osób. Aby uczcić ich pamięć, ONZ ustanowiła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Sprawa Janusza Walusia
Polak Janusz Waluś opuści afrykańskie więzienie po prawie 30 latach; jest to zwolnienie warunkowe. Taką decyzję 21 listopada podjął Sąd Konstytucyjny, czyli najwyższy organ sądowy RPA. Informację tę potwierdził adwokat Walusia Julian Knight.10 kwietnia 1993 r. Waluś, imigrant zarobkowy od 1981 r. mieszkający w RPA, zastrzelił czarnoskórego Chrisa Haniego, jedną z ikon opozycji.
Apel do opozycji
Jest jasne, że żadnej wspólnej listy nie będzie, bo opozycja ma głos opinii tam gdzie ją ma PiS. Wzywamy wszystkich do wzajemnego porozumienia, wspólnej listy wyborczej partii demokratycznych i do tworzenia ruchu obywatelskiego; porozumienie partii opozycyjnych jest dzisiaj niezbędne — czytamy w apelu 447 intelektualistów, artystów, dziennikarzy i polityków.
Nie żyje Daniel Passent
1 Skomentuj Nie żyje Daniel Passent
3 stycznia swój ostatni wpis na blogu zatytułował „Zaraz wracam”: Drogie Blogowiczki i Blogerzy! Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!!! Z przyczyn niezależnych ode mnie ogłaszam przerwę w mojej obecności. Państwa zachęcam do aktywności na blogu En Passant, który istnieje już kilkanaście lat. Do rychłego zobaczenia! Wkrótce znowu do Was dołączę. Gospodarz Bloga Sprawdzałem…