Obecnemu, XIII Zjazdowi KZA, towarzyszy hasło: Adwokatura: celujemy w przyszłość. Logo Zjazdu nawiązuje do jednego z najważniejszych symboli miasta – gospodarza KZA – bydgoskiej „Łuczniczki”. Młoda kobieta strzelająca z łuku pierwotnie strzegła nieistniejącego już gmachu Teatru Miejskiego. Dziś ubrana w togę metaforycznie nawiązuje do hasła Zjazdu, przypominając iż mimo, że adwokaci często różnią się w kwestii poglądów, to ich cel pozostaje ten sam – silna, niezależna i zjednoczona Adwokatura gotowa stawić czoła wyzwaniom przyszłości.
Niespełna tydzień dzieli nas od rozpoczęcia XIII Krajowego Zjazdu Adwokatury, który odbędzie się w Bydgoszczy. Niestety, pandemia powoduje, że Zjazd odbędzie się zdalnie. Nie będzie okazji przyjazdu do Bydgoszczy. A szkoda. Bydgoszcz jest miastem, które w ciągu ostatnich trzydziestu lat wypiękniało. Pani Dziekan adw. Justyna Mazur zaprasza na spacer po Bydgoszczy. A ja patrzę z sentymentem, bo w tej Izbie odbywałem aplikację adwokacką jmm Kandydat na Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. prof. dr hab. Maciej Gutowski – jako adwokat w czwartym pokoleniu – łączy nowoczesne spojrzenie na Adwokaturę z zachowaniem należytej dbałości o pielęgnowanie jej najlepszych tradycji.
Na oficjalnej stronie XIII Krajowego Zjazu Adwokatów umieszczono zakładkę [Warto wiedzieć]. Można tak odnaleźć linki do oddolnych inicjatyw adwokackich. Miło nam, że pośród tych inicjatyw dostrzeżono też MacLawye®’a. Dziękujemy. Faktycznie od listopada poświęcamy wiele uwagi zbliżającemu się XIII Krajowemu Zjazdowi Adwokatury.
Adwokat Władysław Siła Nowicki. Wyklęty, który bronił bezsilnych. Prawnicza kariera Władysława Siła-Nowickiego mogła się rozpocząć jeszcze przed wojną. Pracował w administracji rządowej, miał zdawać egzamin adwokacki – zamiast tego przyszło mu walczyć z Niemcami w pułku ułanów.
Był znany w czasach starożytnych. Dowody jego istnienia znajdujemy w greckich komediach antycznych, fenickiej tradycji, studiach filozoficznych i etnograficznych. Gdyby poszukać odpowiedzi w samym tytule książki Fryderyka Engelsa „Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa” (obowiązkowa lektura nie tylko na wydziałach filozoficznych) można założyć, że arbitraż powstał na pewno po powstaniu rodziny, wspólnot rodowych i plemiennych.
Wróćmy do kciuka dotykającego palca wskazującego i znaku kółka, które ludzie czasami sobie pokazują. Trzeba bardzo uważać, komu i po co taki gest pokazujemy. Znak kółka utworzonego z kciuka i palca wskazującego w Ameryce jest OK, we Francji oznacza „super”, ale w Niemczech to „Arschloch”, czyli po angielsku „asshole”, a po polsku – wstyd znaleźć właściwe wytłumaczenie,…
Koleżanki i Koledzy, 31 stycznia 2021 r. izbowe zgromadzenia będą odbywały się zdalnie. Zanim wyłączycie swoje komputery dorzućcie się do wirtualnej Adwokackiej e-skarbonki dla WOŚP. Wpłacać – nawet najdrobniejsze kwoty – można już dzisiaj; aby po wyborczych emocjach naszych zgromadzeń przypadkiem nie zapomnieć.
Zakończyła się Sztafeta dla Praworządności. Wyniki już są! Plan wykonany x 4!!!! Jesteśmy pod przepotężnym wrażeniem Waszego tytanicznego wysiłku, wylanych hektolitrów potu, obtartych pięt, przykurczonych łydek, przemoczonych adidasów i mnóstwa innych ofiar, które z uśmiechem na ustach i nadzieją w sercach ponieśliście, by wnieść swój wkład w budowanie poczucia wspólnoty