Adw. Ewa Stawicka – Smuga światła
„Smuga światła” to najnowsza książka adw. Ewy Stawickiej przybliżająca życiorys adw. Andrzeja Rościszewskiego, wieloletniego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, obrońcy w procesach politycznych stanu wojennego, społecznika i uznanego żeglarza.
Adwokaci w Powstaniu Wielkopolskim
Pamiętając o wysiłku Powstańców i ich daninie krwi nie sposób nie wspomnieć, że w walkach wzięło udział również wielu adwokatów. Dotychczas nie ukazały się obszerniejsze prace przedstawiające udział adwokatów w Powstaniu Wielkopolskim. W niniejszym artykule przedstawiono sylwetki nie tylko adwokatów, którzy brali bezpośrednio udział w walkach powstańczych, ale także tych, którzy zasiadali w naczelnych i sądowniczych organach powstańczych.
Olśnienie. Zło dobrem zwyciężaj
Kiedy na początku 1985 r. zaproponowano mi udział w procesie morderców kapłana Jerzego Popiełuszki, natychmiast się zgodziłem. Moja zgoda nie była aktem jakiejś szczególnej odwagi – wówczas był to odruch. To był czas mający taką temperaturę i taką dla pewnych wyborów akceptację środowiska, w którym się funkcjonowało, że wiele rzeczy robiło się, nie myśląc o zagrożeniach czy konsekwencjach.
Sędzia Stanisław Zabłocki – Adwokatura Zasłużonym
Sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki odznaczony odznaką Adwokatura Zasłużonym Pan Sędzia – niegdyś adwokat – powiedział m.in.: „Odznakę otrzymuję, gdy adwokatura i sądownictwo powinny być szczególnie blisko. Gdy między różnymi zawodami prawniczymi powinna istnieć szczególna więź. Bowiem nie będzie wolnych sądów bez wolnej adwokatury i odwrotnie – nie będzie także…
Mecenas Stanisław Wójcik ( 1901–1989 ) ps „ Kwaśniak”
214 Komentarze do Mecenas Stanisław Wójcik ( 1901–1989 ) ps „ Kwaśniak”
Stanisław Wójcik był wnukiem powstańca styczniowego a synem chłopa z sześcioma morgami. Absolwent Wydziału Prawa USB w Wilnie. Już na studiach angażuje się w działalność polityczną w ruchu ludowym. Był działaczem ZMW RP „ Wici ”, członkiem członek PSL „ Piast , od 1931 SL. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r.