4 lipca 2019 r. Sejm przyjął poprawki Senatu. W procesie legislacyjnym ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, ani w Ministerstwie Sprawiedliwości ani w Sejmie nie uwzględniono opinii środowiska adwokackiego i radcowskiego. Nie uwzględniono ani jednej zgłaszanej przez te środowiska poprawki do projektu ustawy. Nie wzięto pod uwagę głosu tych, do których kierowane są przepisy procedury i którzy te przepisy stosują w wykonywaniu swojej pracy zawodowej. Co więcej, szermując argumentem rzekomej walki z „obstrukcją procesową” Minister Sprawiedliwości w zasadzie nie ukrywał, że niektóre z przepisów są „antyadwokackie”. W istocie, nowelizacja stwarza wiele pułapek procesowych, które być może poprawią statystyki sądowe (wszak wiele spraw na różnych […]
Podkomisja d/s Kodeksu postępowania cywilnego, Nadzwyczajnej Komisji d/s Zmian w Kodyfikacjach, 11 kwietnia 2019 r. przedłożyła swoje sprawozdanie. Pobierz w formacie .pdf Poczekaj na załadowanie przeglądarki Issuu, odśwież stronę; i czytaj na ekranie monitora.
Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi przekazała Ministrowi Sprawiedliwości opinię do drugiej wersji (wersja z 27 czerwca 2018 r.) projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Opinia sporządzona została przez adwokat dr Magdalenę Matusiak Frącczak i adwokata Ryszarda Marcinkowskiego. Opinia zawiera szereg uwag uwzględniających codzienną pracę adwokatów i stosowanie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz wpływ proponowanych zmian na praktykę. Wydaje się, że adwokaci powinni dążyć do wywarcia wpływu na Ministra Sprawiedliwości aby jeszcze w tokurządowego procesu legislacyjnego zorganizaował konferencję uzgodnieniową z udziałem adwokatów. Pobierz opinię w formacie .pdf lub poczekaj na załadowanie się przehlądarki Issuu:
Komisja Legislacyjna Naczelnej Rady Adwokackiej przekazała Ministrowi Sprawiedliwości opinię do drugiej wersji (wersja z 27 czerwca 2018 r.) projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Przewodniczący Komisji, adw. prof. dr hab. Maciej Gutowski w piśmie przewodnim przekazującym opinię, zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z sugestią zorganizowania konferencji uzgodnieniowej z udziałem przedstawicieli Adwokatury. Minister nie jest związany takim wnioskiem. Niemniej zorganizowanie konferencji uzgodnieniowej z udziałem adwokatów i radców prawnych, czyli osób które na co dzień w swojej pracy zawodowej stosują przepisy procedury cywilnej byłaby ze wszech miar wskazana. Pobierz opinię w formacie .pdf Lub poczekaj na załadowanie się przeglądarki:
Monika Strus-Wołos Jak wiemy, projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (projekt na etapie prac rządowych) przewiduje znaczne zwiększenie liczby wypadków, w których przysługiwać będzie zamiast zażalenia do sądu wyższej instancji, zażalenie do innego składu tego samego sądu (art. 394 z indeksami). Nawet w tak ważnych sprawach, jak odrzucenie zażalenia i apelacji. Jest to skrajnie niespójne z narracją rządu o reformie jako walce z „układami i kastą” (pomijam rozważania nt. trafności i słuszności tego przekazu, prosząc, abyśmy skupili się na meritum projektowanych zmian). Oto bowiem miałam dziś okazję przeczytać oświadczenia sędziów, którzy postanowili wyłączyć się z urzędu od rozpoznawania sprawy ze względu na – powiedzmy – dość skomplikowane stosunki między stroną a […]
Komisja Legislacyjna Naczelnej Rady Adwokackiej 15 grudnia 2017 r. przesłała Ministrowi Sprawiedliwości opinię o projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, sporządzoną przez adwokata Prof. Macieja Gutowskiego.
You must be logged in to post a comment.