W toku dyskusji przedzjazdowej prowadzonej w grupie dyskusyjnej Polska Palestra pojawił się wątek zakresu obowiązków likwidatora kancelarii adwokackiej. Temat ten został omówiony w publikacji adwokatów Piotra R. Graczyka i Anny Porębskiej; z uwagi na zainteresowanie tematem, publikujemy w czytniku Issuu.
W serii Prawnicze zawody zaufania publicznego wydawanej przez Wydawnictwo Uniwersytu Mikołaja Kopernika w Toruniu ukazała się monografia Perspektywy rozwoju samorządów prawniczych, pod red. dra hab. Piotra Rączki i dr Karoliny Rokickiej-Murszewskiej a w niej artykuł adwokat Magdaleny Matusiak Frącczak Przyszłość tajemnicy adwokackiej w Polsce.
Adw. Andrzej Olaś. Wnikliwa analiza rozwiązań przyjętych na mocy nowelizacji KPC z 4.7.2019 r. dokonana porównawczo z poprzednim stanem prawnym, obejmuje zarówno węzłowe zagadnienia oraz istotne problemy interpretacyjne jakie zdążył się już ujawnić w wypowiedziach nauki, doniosłe problemy praktyczne napotykane w dotychczasowym orzecznictwie, jak i kwestie dotąd szerzej niepodejmowane pomimo istotnego znaczenia dla praktyki kontraktowej i procesowej.
Zamierzam odejść od systemu punktów za szkolenia oraz karania adwokatów za brak tych punktów. Kandydat w wyborach na Prezesa naczelnej Rady Adwokackiej, Pan Mec. Jarosław Zdzisław Szymański, we wpisie na fb jednoznacznie odpowiedział na pytania zadane przez MacLawye®’a w tekście Czy adwokatów nadal obowiązuje dokumentowanie punktami odbycia szkoleń ?
Ruszyły zapisy do 8. edycji Tygodnia Konstytucyjnego, organizowanego pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich! Warsztaty odbędą się w dniach 10-17 grudnia 2020 r. Od 2016 r. odbyło się łącznie 7 edycji, w których blisko 4 000 prawników przeprowadziło zajęcia dla ok. 20 000 uczniów z ponad 2 500 szkół w całej Polsce. W ramach akcji odbywają się prowadzone przez prawników – praktyków lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Wszystko po to, żeby pokazywać jak bardzo Konstytucja wpływa na codzienne sprawy każdego z nas. Z okazji światowego Dnia Praw Człowieka (Human Rights Day) przypadającego w dniu 10 grudnia 2020 r., tym razem szczególny nacisk położyć chcemy na tematykę praw człowieka. […]
Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Problemy Pogranicza Prawa Cywilnego” – on-line, odbędzie się w dniu 27 listopada 2020 roku (piątek). Obrady rozpoczną się o godz. 10:00. Sesje konferencyjne będą prowadzone w trybie zdalnym przy wykorzystaniu techniki informatycznej (system Microsoft Teams). Program konferencji przewiduje wystąpienia panelowe powiązane tematycznie z grupą takich zagadnień jak: – stosowanie instytucji cywilnoprawnej proweniencji w obszarach pozostających poza zakresem klasycznej cywilistyki, jak np. sektor publiczny; – kryteria rozgraniczenia gałęzi systemu prawnego, takich jak prawo cywilne (prywatne), prawo gospodarcze publiczne, prawo administracyjne; – znaczenie i rozumienie zasady jedności prawa cywilnego; – zagadnienie konstytucjonalizacji prawa cywilnego i jego relacji do fenomenu publicyzacji prawa cywilnego; – zjawiska prywatyzacja prawa publicznego […]