Dwa spotkania z adw. drem Jackiem Bartosiakiem na temat: „Wojna w Europie – perspektywy dla Polski” zorganizowane przez Komisję Historii i Tradycji Adwokatury Warszawskiej przy ORA Warszawie
„Musimy odrobić lekcję, także tu w Polsce” To dla mnie najważniejsze przesłanie z przemówienia Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Musimy odsunąć PiS od władzy – tak to przesłanie rozumiem. Zacząć od wyrzucenia, Ziobry z rządu. Morawiecki byłby chętny. Może Prezydent by pomógł, bo „Nigdy nie jest za późno na to, by stać się tym, kim mogłeś się stać” – /George Eliot/. Przywrócić praworządność w Polsce. Demaskować opozycjo byłą i obecną „putinizację” polskiej polityki przez PiS, nie czekając do kampanii wyborczej. A jak się nie możecie zjednoczyć, to dzielcie PiS jak się da (Victor d’Hont działa w dwie strony). Musimy stanąć razem na Woronicza przed TVP i stać tak długo aż […]
Dzisiaj widać szczególnie wyraźnie, że niezależność sądów oraz niezawisłość sędziów to fundamenty rządów prawa. Szczególną rolę odgrywa w nich Sąd Najwyższy. W prawniczym dyskursie rozstrzyga wiążąco, czym jest prawo. Sąd Najwyższy bez właściwej pozycji, niezależności, społecznego zaufania i szacunku staje się nic nieznaczącą atrapą, w której w taki czy inny sposób realizowane są idee transmitowane ze świata władzy politycznej i wykonawczej.
Adw. prof. dr Maciej Gutowski; Kandydat na Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Adwokat w systemie wymiaru sprawiedliwości. Webinarium. Dostępny jest już zapis wideo webinarium, które odbyło się 25 lutego 2021 r.
Gutowski & Kardas – Powołana w wadliwy sposób, instytucjonalnie i personalnie skażona Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, nie zwracając uwagi na formalne, ustrojowe i unijne przeszkody, wydaje orzeczenia, których skutki wykraczają poza jednostkowe przypadki. Szczególne problemy ID generuje w zakresie orzeczeń w sprawach dyscyplinarnych adwokatów i radców prawnych.
Czy Ordo Iuris próbowało obsadzić swoich ludzi we władzach warszawskiej adwokatury ? Jakie są zagrożenia dla niezależności adwokackiej ? Z Dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Mikołajem Pietrzakiem rozmawia Agata Kowalska z OKO.press
Sejm zajmuje się obecnie rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 899) z 15 stycznia 2021 r., który w ramach zmian ustawy z 2 marca 2020 r. – tzw. tarczy covidowej – przewiduje zmiany dotyczące postępowań przed sądami powszechnymi, administracyjnymi oraz Sądem Najwyższym. Zmiany planowane w kodeksie postępowania cywilnego mają ułatwić pracę sądom, ale wbrew prawom obywateli: to łatwe dla sądu doręczenia, posiedzenia niejawne zamiast rozpraw oraz jeden sędzia zamiast trzech.
„Polityczne” – tak o głosach krytycznych ze strony adwokatury mówią członkowie partii i rządów, które niszczą sądownictwo i uderzają celowo w fundamenty państwa prawa, przysłowiowo przesuwając bramkę poza obszar boiska.To słowo klucz, wytrych, epitet, którego sens wykrzywiono.
You must be logged in to post a comment.