Oceniając wydatki jakie ministerstwo sprawiedliwości ponosi w związku z drukiem i dystrybucją znaków opłaty sądowej (w artykule Policzmy) oraz proponując inne niż likwidacja znaków opłaty oszczędności budżetowe związane z drukiem i dystrybucją znaków popełniłem błąd. Usprawiedliwia mnie fakt, że pisząc o kosztach druku i dystrybucji znaków opierałem się na informacji ministra sprawiedliwości, zamieszczonej w uzasadnieniu pierwszego projektu założeń do ustawy o zmianie ustawy o kosztach sądowych, z której wynikało, że Skarb Panstwa z tytułu dystrybucji znaków płaci bankowi PKO BP 9% prowizji, zaś innym podmiotom sprzedającym znaki opłaty od 0% do 5% prowizji. Tak podana przez ministra sprawiedliwości informacja prowokowała pytanie: dlaczego bank PKO BP korzysta z uprzywiljowania i otrzymuje […]
ORA w Katowicach na posiedzeniu w dniu 9 sierpnia 2012 r. zajęła stanowisko, odnoszące się do planów likwidacji znaków opłaty sądowej. Uchwała Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach była dzisiaj prawdziwym „newsem” wszystkich liczących się pism prawniczych w Polsce. O uchwale poinformowała Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna, Dziennik Zachodni. Na facebook’owym forum dyskusyjnym adwokatów Polska Palestra, – gdzie od kilku tygodni trwa krytyczna dyskusja w sprawie pomysłu likwidacji znaków opłaty sądowej – ukazały się wpisy, dziękujące Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, za podjęcie uchwały. Po uchwale Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, przerwał milczenie oficjalny portal informacyjny Adwokatury, adwokatura.pl informując, że w tym tygodniu Naczelna Rada Adwokacka ponownie skierowała do Ministra Sprawiedliwości […]
Z historii znaczka sądowego w Polsce, prezentujemy znaczek z okresu zaboru rosyjskiego za 25 kopiejek, znaczek z okresu okupacji wydany dla obszarów tzw. Generalnego Gubernatorstwa. Znaczki z lat dwudziestych emitowane w markach polskich; i późniejsze, już po reformie Grabskiego, w groszach i złotych polskich. Bardziej współczesne znaki opłaty sądowej z lat 1949 – 1955 i niemal współczesne z okresu PRL’u. Chcemy pokazać pewną tradycję, którą obecnie nazywa się anachronizmem.
Dobrze wiemy jak trudno jest odwieźć urzędnika od pomysłu, który został przez niego oficjalnie wyartykułowany. Natura ludzka, a urzędnicza zwłaszcza, taka jest, że pomysł – choćby nie wiedzieć jak głupi – raz wysłowiony, nabiera własnego życia a urzędnik będzie go bronił wbrew głosom rozsądku do upadłego.
Bądźmy aktywni w sprawach, które nas dotyczą. W związku z podjęciem przez Mec. Jerzego M. Majewskiego działań lobbingowych w sprawie wycofania się Ministerstwa Sprawiedliwości z projektu likwidacji znaków opłaty sądowej, zwracamy się do wszystkich prawników-praktyków: Sędziów, Referendarzy sądowych, Adwokatów, Radców Prawnych, Aplikantów Adwokackich i Radcowskich o poparcie protestu, przeciwko zamiarom Ministra Sprawiedliwości. Do tego protestu mogą przyłączyć się osoby nie będące prawnikami; po prostu petenci sądów, którzy wolą na miejscu w sądzie nalepić na piśmie znak opłaty sądowej niż biegać nz pocztę aby zapłacić przelewem np. 1,- zł za odpis jednej strony akt sądowych.