ILUSTROWANY MAGZYN ADWOKACKI

O Adwokaturze Polskiej i wykonywaniu zawodu adwokata.

O prawnych aspektach wydarzeń politycznych

i politycznych uwarunkowaniach przekształceń prawa.

XIV lat portalu MacLawye®

 


Koleżanki i Koledzy

Adwokaci i Aplikanci Adwokaccy,

w 2007 r. (po dwóch latach obecności w sieci) zawiesiłem w Internecie witrynę MacLawye®. Początkowo miała to być witryna promująca pośród prawników sprzęt komputerowy firmy Apple, którego jestem wielkim fanem (stąd charakterystyczny nick internetowy Mac-Lawyer, który stał się moim „przydomkiem” w środowisku, no i tytułem portalu). Portal MacLawye® bardzo szybko stał się jednym z bardziej popularnych i rozpoznawalnych portali prawniczych. Z czasem zaczęła się zmieniac tematyka wpisów i artykułów. Pojawiły się teksty o potrzebie reformy szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Publikowałem krótkie komentarze, artykuły i poważniejsze opracowania na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, orzecznictwa i legislacji.

Od 2009 r. (gdy zająłem się się lobbingiem i legislacją) na portalu MacLawye® zaczęły się pojawiać wpisy dotyczące polityki i prawa.  Zachowując swoją całkowitą niezależność byłem (i chyba jestem) bardzo krytyczny wobec organów samorządu adwokackiego, uprawiając często „publicystykę uczestniczącą” czyli występując osobiście w sprawach poruszanych na portalu z interwencjami, postępowaniami administracyjnym (a raz nawet w postępowaniu dyscyplinarnym).

W wersji na urządzenia mobilne Magazyn MacLawye® dla wygody czytelników-subskrybentów (których nazywam spektatorami) publikowany jest także w formacie bloga z ograniczeniem grafiki i animacji.

Zachęcam jednak wszystkich aby od czasu do czasu przejrzeli MacLawye®’a na komputerze z dużym monitorem o dobrych parametrach. Staram się bowiem aby magazyn zasługiwał na miano magazynu ilustrowanego, wzbogacając witryny autorskimi grafikami, filmami i sliderami publikując także moje felietony o tematyce lekkiej i przyjemnej, niezwiązanej bezpośrednio z wykonywanym zawodem. Staram się promować twórczość adwokatów i umieszczać sporo wpisów o mojej pasji, jaką jest sztuka kulinarna.

Warto także nieco „pobuszować” po magazynie czytając archiwalne wpisy, aby się przekonać czym fascynowało się środowisko adwokackie w czasie minionym i co z tego wyszło.

W Grudniu 2020 r. podejmuję w magazynie MacLawye® próbę pobudzenia dyskusji przedzjazdowej przed XIII Krajowym Zjazdem Adwokatury. Chciałbym bowiem bardzo aby mimo wielu problemów nurtujących środowisko mimo krytyki działań naszych władz samorządowych, był to Zjazd optymistyczny, radosny, otwierający Adwokaturę Polską na przyszłość; stąd w magazynie ilekroć mowa o Zjeździe, towarzyszy mu „kwieciste logo” Adwokatury Polskiej.

Zdając sobie sprawę z tego, że magazyn czytany jest także przez osoby spoza środowiska adwokackiego staram się dbać o wizerunek Adwokatry Polskiej i sądzę, że samo istnienie w sieci MacLawye®’a dobrze temu wizerunkowi służy.

Z  koleżeńskim  pozdrowieniem

 

 

 


 

Aktualizacja:
XIII Krajowy Zjazd Adwokatury nie spełnił moich oczekiwań. Podzielonu na dwe części: wyborczą i programową, od dnia „podziału” wzbudzał moje obawy co do jego merytorycznej sprawczości. I stało się. Po części wyborczej, środowisko adwokackie całkowicie straciło zainteresowanie przebiegiem Zjazdu. Jego druga, programowa część przeszła bez echa, bez dyskusji, bez zainteresowania. można nawet odnieść wrażenie, że nastąpił swoisty marazm w całym środowisku.

Zaproszenie do współpracy:

Adwokatura trwa i trwać będzie. Magazyn MacLawye® to inicjatywa oddolna i bardzo zindywidualizowana przez prowadzącego. Niemniej zapraszam do współpracy. Zainteresowanych proszę o kontakt na priv: adwokatmajewski@mac.com


 

 

 


Jerzy M. Majewski MacLawye®
Trzeba miec troche luzu i dystansu do samego siebie Jerzy M. Majewski MacLawye®
Jestem Appenzeller #eHaker
Wybór felietonów JMM Naczelnik MacLawye®'a CV