Thomas Piketty. Krótka historia równości

Thomas Piketty. Krótka historia równości

Ziemisław Gintowt poleca:

Tym razem książka tego francuskiego ekonomisty i myśliciela nie jest nadmiernie rozbudowana ale nie znaczy to, że uboga w niezwykle ważne przemyślenia. Zapomnieliśmy już o socjaliźmie ale czy napewno nie jesteśmy za ograniczeniem dysproporcji ekonomicznych w naszych społeczeństwach. Może warto jeszcze raz przemyśleć ideę „demokratycznego, zdecentralizowanego socjalizmu opartego na współrządzeniu”. Czy napewno jesteśmy za tym by „międzynarodowy system prawny, oparty na niekontrolowanym przepływie kapitału, pozbawiony jakichkolwiek celów społecznych czy klimatycznych, najczęściej upodabniający się do neokolonializmu, z którego korzyści czerpią tylko najbogatsi” nami rządził?
Kto lubi takie analizy i intelektualne wyzwania nie będzie zawiedziony.
Ziemisław Gintowt


 

„Doskonale wiemy, że w ciągu życia ostatnich dwóch pokoleń światowe nierówności drastycznie wzrosły i niewielu badaczy zrobiło tak wiele, jak światowej sławy ekonomista Thomas Piketty, by nam to dobitnie unaocznić. Tym bardziej zaskakuje optymistyczny ton Krótkiej historii równości, która jest zwięzła opowieścią o naszych wysiłkach, by nierówności te zmniejszać. Z tej opowieści możemy dowiedzieć się, jakie historyczne rozwiązania faktycznie nierówności zmniejszały i co możemy zrobić, żeby nasza przyszłość była mniej nimi naznaczona. Droga do tego prowadzi, rzecz jasna, przez politykę i ideologię, a świetnym przewodnikiem w niej będzie właśnie ta książka Thomasa Piketty’ego.

To doskonałe wprowadzenie do idei rozwiniętych w jego monumentalnych dziełach takich jak Kapitał w XXI wieku oraz Kapitał i ideologia.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.