Usługi prawne odNowa – pierwsza debata

Usługi prawne odNowa – pierwsza debata

Koniec z prawniczym znachorstwem

 
 
We wtorek 25 X 2022r. o godz. 19:00 Naczelna Rada Adwokacka. Komisja Etyki NRA i Komisja Wizerunku NRA zapraszają na pierwszą debatę z cyklu „Usługi prawne odNowa”.
 

Pierwsza, zatytułowana „Koniec z prawniczym znachorstwem” będzie poświęcona projektowi ustawy, z którym wystąpiła Naczelna Rada Adwokacka, a która ma za zadanie uregulować rynek usług prawnych. Na rynku tym od wielu lat, obok adwokatów i radców prawnych, są podmioty, które kierują się tylko i wyłącznie chęcią zysku, nawet kosztem korzyści swoich klientów.

„Nie zwracają uwagi na to, że brakiem doświadczenia, umiejętności czy wiedzy mogą wyrządzić im szkodę. Czas skończyć z prawniczym znachorstwem.” – zaznaczył w wywiadzie dla Gazety Prawnej Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Przemysław Rosati.

 

W dyskusji prowadzonej i transmitowanej online na profilu NRA na Facebooku i kanale Adwokatury Polskiej na YouTube wezmą udział:

– adw. Przemysław Rosati Prezes Naczelna Rady Adwokackiej
– r.pr. Włodzimierz Chróścik Prezes Krajowej Izby Radców Prawnych
– Rafał Łyszczek Prezes Krajowej Rady Komorniczej.

To ważny i potrzebny temat w dyskusji prawników, którzy na codzień zajmują się świadczeniem usług prawnych. Co istotne z dyskusja ta winna przyczynić się do poprawy naszych usług w praktyce. Wszyscy tego przecież oczekujemy.

 

Dziś „kancelarię” doradztwa prawnego może założyć każdy przedsiębiorca, nawet taki, który jest skazany za przestępstwa. Wystarczy prowadzenie nawet jednoosobowej działalności gospodarczej. Do tego nie musi mieć ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, nie musi mieć ukończonych studiów prawniczych, w zasadzie może nie posiadać żadnego wykształcenia.

 

Argumentami przemawiającymi za powierzeniem świadczenia pomocy prawnej adwokatom i radcom prawnym jest przede wszystkim to, że przedstawiciele tych zawodów prawniczych są zobowiązani do zachowania tajemnicy adwokackiej, posiadania ubezpieczenia OC, podlegają też odpowiedzialności dyscyplinarnej i mają obowiązek stosować się do zasad etyki.

 
 

 
O projekcie ustawy, czytaj na MacLawye®