Jerzy M. Majewski MacLawye®
Trzeba miec troche luzu i dystansu do samego siebie Jerzy M. Majewski MacLawye®
Jestem Appenzeller #eHaker
Wybór felietonów JMM Naczelnik MacLawye®'a CV

Nadal będę reprezentował wszystkich adwokatów

Nadal będę reprezentował wszystkich adwokatów

Wywiad Prezesa NRA adw. Jacka Treli dla Rzeczpospolitej

Rz : Wiosną odbędzie się zjazd adwokatury. Będzie pan na nim kandydował na drugą kadencję?

Jacek Trela : Tak, będę.

[…]

Cztery lata temu kandydował pan pod hasłem: „będę adwokatem wszystkich adwokatów”. A teraz?

Nadal będę reprezentował wszystkich adwokatów, bo w adwokaturze jest miejsce dla wszystkich. I tak jak dotychczas będę prezesem, który bardziej skupia się na działaniu niż mówieniu o tym co zrobi. Mijająca kadencja była przede wszystkim naznaczona działaniami w obronie kształtu sądownictwa i jego niezależności, a potem w obronie zawodu przed skutkami pandemii. NRA podejmowała także starania na rzecz poprawy warunków wykonywania zawodu, a także funkcjonowania samorządu, choć wciąż jest wiele do zrobienia, np. szersze włączanie młodych adwokatów do działalności samorządowej. Niestety, niektóre inicjatywy młodszych kolegów i koleżanek zdarza nam się gubić. A przecież np. warszawska inicjatywa wydawania pisma „Młoda Palestra” zasługuje na wsparcie. Niestety, do tej pory nie udało się połączyć tej inicjatywy z pismem „Palestra”. Wiem też, że jest potrzeba zwiększenia aktywności legislacyjnej naszego samorządu. Tu widzę pole do aktywniejszego działania Ośrodka Badawczego Adwokatury, skupionego ostatnio na działalności wydawniczej.

Przez ostatnie cztery lata wydał 23 książki i nie umniejszam tych zasług. Chciałbym jednak, by OBA stał się swoistym think-tankiem, zajmującym się kształtowaniem pomysłów na ustrój państwa, sprawy Konstytucji czy przepisy dotyczące samej adwokatury. W adwokaturze jest potencjał intelektualny, który może i powinien być wykorzystany.

OBA powinien być centrum takiej debaty, zaś nieskomplikowana bądź co bądź działalność wydawnicza powinna być jedynie fragmentem działalności Ośrodka. Oczywiście dziś ustawodawca mało się przejmuje opiniami organizacji społecznych, ważniejsze są partyjne interesy. To jednak kiedyś ulegnie zmianie i dziś przygotowane koncepcje prawno-ustrojowe za jakiś czas na pewno przydadzą się.

Będziecie pisać projekty do szuflady?

Bywały gorsze czasy, a jednak stosowano takie podejście. Przecież w 1981 roku przy NSZZ „Solidarność” powstała komisja prawników, którzy szykowali różne projekty dotyczące nowego ustroju państwa. Ich praca rzeczywiście szła „do szuflady”. Jednak kilka lat później przyszedł czas, gdy zawartość tych szuflad bardzo się przydała. Wierzę, że wkrótce będzie podobnie i ktoś doceni te prace, choćby na etapie koncepcyjnym.


Rzeczpospolita.pl 21 grudnia 2020 r.
Wywiad przeprowadził red. Paweł Rochowicz


Od góry

Polityka & Prawo

Wszystkie wpisy bieżące i archiwalne w dziale tematycznym: Polityka oraz artykuły o prawnych aspektach wydarzeń politycznych i kształtowaniu prawa przez politykę.

Ładowanie…

Twórczość adwokatów

Malarstwo, poezja i proza, wspomnienia

Ładowanie…

Sztuka kulinarna

Przepisy, tradycje, wielcy kucharze

Ładowanie…

Prawo i polityka Ocena prawna wydarzeń politycznych. Wpływ polityki na proces kształtowania prawa. Adwokat w polityce. WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO PRAWO & POLITYKA Adwokatura i Adwokaci Prawo o adwokaturze. Samorząd adwokacki. Etyka adwokacka i warunki wykonywania zawodu. Aplikacja WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO ADWOKATURA i ADWOKACI Wymiar sprawiedliwości Sędziowie i sądy; reforma sądownictwa.
Prokuratura
i prokuratorzy; minister sprawiedliwości jako Prokurator Generalny
WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO
WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
Lobbing i Legislacja Praces legislacyjny. Opinie o projektach ustaw. Działania lobbingowe. Wykonywanie działalności lobbysty przez adwokata. WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO LOBBING & LEGISLACJA Internet i komputery Informatyka w pracy adwokata. Oprogramowanie i sprzęt komputerowy dla prawnika.
iMac & iPhone
WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO
INTERNET & KOMPUTERY
Bez togi i na luzie Adwokat po pracy, pasje adwokatów, hobby.
Twórczość adwokatów.
Sztuka kulinarna.
Satyra polityczna.
WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO
BEZ TOGI i NA LUZIE
Sztuka kulinarna Przepisy tym razem kulinarne ale nie tylko.
Sztuka gotowania i biesiadowania, kolekcja książek kucharskich. Wielcy kucharze i ich restauracje.
WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO
SZTUKA KULINARNA
Pies adwokata O psach. Tych prawdziwych na czterech łapach. Niekoniecznie rasowych. O problemach kynologii ale przede wszystkim o psie przyjacielu człowieka. WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO PIES i JEGO PAN Felieton na godziny Felieton na godziny.
To felietony adw. Jerzego M. Majewskiego częstokroć niezwiązane z prawem i Adwokaturą
WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO
FELIETONY JMM
TEMATYKA WPISÓW

Slide Dziękujemy
za wizytę na portalu
MacLawye®
zapraszamy ponownie OTWÓRZ NA GŁÓWNEJ STRONIE MIESIĄCA

Slide Redakcja Redakcja MacLawye®'a
Kancelarie Adwokackie
ul. Ogrodowa 10 lokal 3
61-821 Poznań
Wydawca Jerzy Marcin Majewski
ul. Szeherezady 3
60-195 Poznań
RPR 2744 SO w Poznaniu