Jerzy M. Majewski MacLawye®
Trzeba miec troche luzu i dystansu do samego siebie Jerzy M. Majewski MacLawye®
Jestem Appenzeller #eHaker
Wybór felietonów JMM Naczelnik MacLawye®'a CV

Narzędzia wirtualne są potrzebne, ale używajmy ich sensownie

Narzędzia wirtualne są potrzebne, ale używajmy ich sensownie

Wywiad adw. prof. dra Macieja Gutowskiego dla Dziennika Gazeta Prawna

Zdalny zjazd nie napawa optymizmem, pokazał, że ta formuła to ostateczność. Mam nadzieję, że zwyczajny zjazd odbędzie się w inny sposób – mówi w rozmowie z DGP prof. Maciej Gutowski, dziekan ORA w Poznaniu, kandydat na prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

DGP – Czy pana zdaniem nadzwyczajny zjazd był potrzebny, skoro dwa dni wcześniej Sejm przegłosował przepisy ustawowe, pozwalające na przeprowadzenie zjazdu i zgromadzeń w formie zdalnej? 

MG – Moim zdaniem był. Po pierwsze jako test, czy w ogóle da się to zrobić w formie zdalnej. Dobrze, że można takie rzeczy przetestować w praktyce przed zwyczajnym zjazdem. Po drugie, żeby wprowadzić ramy regulaminowe – bo czy ustawodawca ostatecznie uchwali upoważnienie, nie było na etapie zwoływania, a nawet odbywania zjazdu wiadome. Po trzecie – potrzebę tę artykułowała izba warszawska. Jest to największa izba, w której najtrudniej w pandemii zorganizować zgromadzenie, a więc jeśli widzi taką potrzebę, trzeba zjazd przeprowadzić. Ale procedowanie na zgromadzeniach i regularnym zjeździe i tak musi być zgodne z ustawą covidową, więc dalej czekamy na zakończenie procesu legislacyjnego.

No i jak pana zdaniem wypadł ten test? 

Z jednej strony na pewno pozytywnie, bo zjazd udało się sprawnie przeprowadzić. Ale z drugiej strony pokazał, że ta formuła przeprowadzania zgromadzeń i zjazdu adwokatury to ostateczność. Jakaś proteza na czas pandemii, wyłączająca to, co najcenniejsze. Możliwość debaty, rozmowy, spotkania ludzi, wymiany poglądów i doświadczeń. A co za tym idzie – wspólnego poszukiwania w dyskursie optymalnych rozwiązań. Wyłącza też bezpośredniość, czyli istotę zjazdu adwokatury. W związku z tym – jako ostateczność, ze względu na szczególny czas pandemiczny, jestem w stanie to zaakceptować, ale jako formułę docelową – absolutnie nie!

Byłbym ostatnim wzywającym do zastosowania tej formuły dla tak ważnego wydarzenia, jak Krajowy Zjazd Adwokatury, gdyby to nie było absolutnie konieczne. I mam nadzieję, że zjazd odbędzie się w inny sposób. Bo ten zdalny nie napawa optymizmem.

Wywiad przeprowadził red. Szymon Cydzik – Czytaj całość na DGP

Oficjalnie zgłoszeni kandydaci na Prezesa NRA

Joanna Parafianowicz Jacek Trela Maciej Gutowski Jarosław Zdzisław Szymański Przemysław Rosati

Od góry

Polityka & Prawo

Wszystkie wpisy bieżące i archiwalne w dziale tematycznym: Polityka oraz artykuły o prawnych aspektach wydarzeń politycznych i kształtowaniu prawa przez politykę.

Ładowanie…

Twórczość adwokatów

Malarstwo, poezja i proza, wspomnienia

Ładowanie…

Sztuka kulinarna

Przepisy, tradycje, wielcy kucharze

Ładowanie…

Prawo i polityka Ocena prawna wydarzeń politycznych. Wpływ polityki na proces kształtowania prawa. Adwokat w polityce. WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO PRAWO & POLITYKA Adwokatura i Adwokaci Prawo o adwokaturze. Samorząd adwokacki. Etyka adwokacka i warunki wykonywania zawodu. Aplikacja WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO ADWOKATURA i ADWOKACI Wymiar sprawiedliwości Sędziowie i sądy; reforma sądownictwa.
Prokuratura
i prokuratorzy; minister sprawiedliwości jako Prokurator Generalny
WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO
WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
Lobbing i Legislacja Praces legislacyjny. Opinie o projektach ustaw. Działania lobbingowe. Wykonywanie działalności lobbysty przez adwokata. WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO LOBBING & LEGISLACJA Internet i komputery Informatyka w pracy adwokata. Oprogramowanie i sprzęt komputerowy dla prawnika.
iMac & iPhone
WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO
INTERNET & KOMPUTERY
Bez togi i na luzie Adwokat po pracy, pasje adwokatów, hobby.
Twórczość adwokatów.
Sztuka kulinarna.
Satyra polityczna.
WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO
BEZ TOGI i NA LUZIE
Sztuka kulinarna Przepisy tym razem kulinarne ale nie tylko.
Sztuka gotowania i biesiadowania, kolekcja książek kucharskich. Wielcy kucharze i ich restauracje.
WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO
SZTUKA KULINARNA
Pies adwokata O psach. Tych prawdziwych na czterech łapach. Niekoniecznie rasowych. O problemach kynologii ale przede wszystkim o psie przyjacielu człowieka. WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO PIES i JEGO PAN Felieton na godziny Felieton na godziny.
To felietony adw. Jerzego M. Majewskiego częstokroć niezwiązane z prawem i Adwokaturą
WYBIERZ ARTYKUŁY TEGO DZIAŁU TEMATYCZNEGO
FELIETONY JMM
TEMATYKA WPISÓW

Slide Dziękujemy
za wizytę na portalu
MacLawye®
zapraszamy ponownie OTWÓRZ NA GŁÓWNEJ STRONIE MIESIĄCA

Slide Redakcja Redakcja MacLawye®'a
Kancelarie Adwokackie
ul. Ogrodowa 10 lokal 3
61-821 Poznań
Wydawca Jerzy Marcin Majewski
ul. Szeherezady 3
60-195 Poznań
RPR 2744 SO w Poznaniu